Má odhlieňujúce účinky, vysoký obsah vitamínu C a rovnako dobre čistí krv.
Čas prípravy 3 mesiace
SUROVINY na 750 ml sirupu
- cca.1 kg mladých smrekových výhonkov
- 1 kg trstinového, alebo kryštálového cukru
- 1 sterilizované zaváracie sklo
PRÍPRAVA
Čerstvo natrhané, mladé (svetlozelené) stonky smrečka umy pod tečúcou vodou. Stonky musia byť naozaj mladé, nerozvité (natrhané okolo 15 mája, nie dlhšie ako 5 cm). Priprav si aj sterilizované sklo (ako na uhorky) s kvalitným uzáverom. Alebo priprav menšiu verziu z 30 ks smrekových výhonkov a vlož všetko do zaváracieho skla ako na lekvár. Do sklíčka nasyp vrstvu cukru a na ňu ulož vrstvu stoniek. Opakuj to až do úplného naplnenia sklíčka a zakonči vrstvou cukru. Všetky vrstvy zakaždým dobre popritláčaj.
Dobre uzavri a odlož na tmavé a chladné miesto. Po niekoľkých dňoch znova doplň vrstvu cukru až do vrchu. Po 3 mesiacoch sa cukor zmení na hustý, lepivý, aromatický a liečivou silou smreka presiaknutý sirup.
Ak použiješ tmavý, alebo surový trstinový cukor, bude mať sirup tmavšiu farbu, s bielym cukrom bude vyzerať ako svetlozelená emulzia. Smrečkové výhonky môžeš zo sklíčka odstrániť, ale nemusíš, sirup môže byť používaný aj tak.
Účinky
Smrekový sirup posilňuje pľúca a je preto odporúčaný pri bronchiálnom kašli, pre svoje odhlieňujúce účinky. Pomáha a uľavuje taktiež pri záchvatoch kašľu, prechladení aj astme. Sirup je nie len odhlieňujúci, ale vďaka vysokému obsahu vitamínu C je tiež povzbudzujúci a krv čistiaci.
Použitie
4 x denne po jedle 1 čl smrekového sirupu – už pri prvých symptómoch choroby – uľahčí uzdravenie a môžu ho užívať aj deti.
Sirup môže byť užívaný nepretržite 4 mesiace. Víčko po použití vždy dobre uzavrieť. Trvanlivosť je maximálne 1 rok a platí preň: Každoročne ho sprav nový!
Leave a Reply