Najpoužívanejšou tekutinou pri výrobe chleba je voda, ale niektoré recepty uvádzajú aj mlieko, alebo zmes mlieka a vody. A ja v žemličkách nahrádzam vodu aj polievkami. Ich chuť je potom neodolateľná!
Mlieko dodáva chlebu jemnejšiu a ľahšiu textúru a jemnejšiu kôrku. Dôležitá je teplota tekutiny. Táto musí byť teplá, to znamená mať telovú teplotu (cca.38°C). Ak je tekutina príliš teplá, poškodí sa droždie; ak je studená, spomalí sa proces kysnutia droždia.
Pri pridávaní tekutiny do receptu napr. na drožďový chlieb je najlepšie pridržiavať sa množstva uvedeného v recepte len orientačne, lebo schopnosť vstrebávať tekutiny je u každého cesta iná a závislá od druhu múky, teploty použitej tekutiny a od tekutiny samotnej.
Cesto pripravené z celozrnej múky, potrebuje viac tekutiny než napríklad cesto na biely chlieb. Tá sa nikdy nemá do cesta pridávať naraz, ale vždy postupne, aby sa použilo len jej nevyhnutné množstvo. V niektorých receptoch sa naopak musí použiť úplne všetka tekutina uvedená v recepte, aby sa docielila správna konzistencia cesta. Obyčajne to stojí uvedené na obale múky alebo v recepte, takže je dôležité a naozaj na mieste, dôsledne si prečítať všetky informácie ešte pred začiatkom prípravy.
Niekedy sa v recepte objavujú aj tekutiny ako jogurt, cmar, kokosové mlieko, pivo, studený čaj, alebo aj ovocný džús.
Copyright © 2019 The Presidency of Very Visual Information. All Rights Reserved
Leave a Reply